Tavak minden mennyiségben
Mivel csak a munka után tudtunk elindulni, ezért még az nap nem fért bele, hogy átmenjünk a pár kilométerre fekvő Rudemanen-re. A Sandvikfjellett körülbelül a Gamle Bergen felett húzódik. A norvégok kedvelt futó célpontja. A hegyre vezető út, vagy túra neve Stoltzekleiven, a rekordot egy Jon Tvedt nevű hegyi futó (bolond) tartja, aki mellesleg 43 évesen éppen egy ilyen hegyi futkározás közben vesztette el életét.
A panoráma a Sandviksfjellet-ről
A 392 méteres csúcs
Pár nap pihenés után következett a Blåmanen és a Rudemanen. A legegyszerűbb út a Fløyen-en keresztül vezet. Szépen felkapaszkodtunk a Fløyen-re, lenéztünk a városra a teraszról, majd irány a megközelítőleg 2km-re lévő Blåmanen-hez. A 425 méteres kiindulás után nem volt annyira fárasztó felmászni 554 méterre. A kilátás meglepően szép volt, azt hittük nagyjából azt látjuk majd mint a Fløyen-ről csak magasabbról, de nem. Leláthattunk a Florida (muhaha) nevezetű városrészre, és láthattuk az Ulrikken-re átvezető utakat is.
Kivételesen egész szép napos időnk volt, felérve a csúcsra nagyon fellelkesültünk, hogy jó lenne átmenni az Ulrikken-re, de miután megnéztük, hogy már este 20:45 van lemondtunk róla.
554 méter magasan
Nem volt más hátra mint leküzdeni a következő 14 méter szint különbséget. 10 perc séta után elértünk a Rudemanen nevezetű hegyre. A hét hegy közül ez a legjelentéktelenebb, a kilátás meg sem közelíti a pár percre lévő Blåmanen-ről elénk táruló látványt. De mivel ilyen közel vannak egymáshoz nem bántuk meg azt a pár perc sétát.
Kilátás a Rudemanen-ről
Ugyan nem egy nagy élmény a Rudemanen, de mégis a második legmagasabb a hét hegy közül. 1912 óta itt található a város rádió tornya és mivel innen több nagy út is vezet az Ulrikken-re egy népszerű úti cél a norvégoknak.
A Rudemanen 568 méteres csúcsa
Más nap nem késlekedtünk és útnak indultunk a Lyderhorn-hoz. Ez a hegy viszonylag kiesik, a városközponttól 5 kilométerre húzódik. Talán ehhez a hegyhez volt a legnehezebb megtalálni az utat. Lakótelepeken keresztül, zerge ösvényeken, sziklafalakon fel. Ahogy felértünk észrevettük, hogy már megint azon az úton másztunk fel, ahol senki más...
Lefelé egy barátságosabb utat néztünk ki. A hegy régóta szolgál navigációs csomópontként a hajósok számára, emellett stratégiai jelentőségű hely volt a II. világháború alatt. És a környéken lakók számára egy minden napos futó helyszín is. A hegy tetejéről a város szinte minden része látható.
A folklór szerint Szent Iván éjkor itt gyűltek össze a boszorkányok, ezt későn tudtuk meg, és a Løvstakken-en töltöttük a napfordulót.
A Lyderhorn 396 méteres csúcsáról
A cable car, és az eső, ahogy elvonul felőlünk
Ahogy haladtunk felfelé többször bicikliútba botlottunk, nem részletezem milyen részeken vezetett, de hogy ott, soha nem bicikliznék az egyszer biztos. Viszonylag gyorsan feljutottunk a légi-villamos végállomásához, és a TV toronyhoz. Fenn étterem és kilátó fogadja az arra járókat. Furcsa volt látni a sok turistát, akik felmentek a cable carral majd leültek enni, és lementek ugyanúgy, anélkül, hogy az Ulrikkken legmagasabb csúcsára felmentek volna, pedig 10 perc séta az egész.
Az Ulrikken-ről a lehetőségek száma végtelen, százfelé vezetnek az utak. Nehéz megállni, hogy ne menjen az ember még messzebb és még messzebb. Kiszúrunk egy bércet öt percre, aztán még egyet és el is röpült az idő. Beljebb haladva meghallottuk a kolompolást, így követni kezdtük a hangokat.
Az Ulrikken legmagasabb pontja, egyben Bergen legmagasabb pontja (643m)
Mindenfelé kalandoztunk, az összes csúcsot láthattuk, amit ezidáig megmásztunk. Láthattuk a Bergen-en túl húzódó hegyeket, azok mögött havas hegycsúcsok csillantak. Egyértelműen kijelenthetjük, hogy nagy veszteség lett volna, az utolsó hegynél megállni. Sok házikót is láttunk, az arra tévedő hegymászók hétvégékre kibérelhetik őket. Azt hiszem a legjobb mégis az lesz ha képekkel "írjuk le" a látványt.
Kilátás a városra, és a messzi hegyekre
Megtaláltuk a patásokat
Lassan hét hónapja élünk Bergenben, és ezalatt a hét hónap alatt sikerült megmászni mind a hét hegyet. Igaz valahogy úgy mint az iskolában, amikor nem pénteken csináltuk meg a házit, nem is szombaton vagy vasárnap, hanem csak az utolsó percben hétfő reggel.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése